Wianki, świece i kwiat paproci, czyli Noc Świętojańska

2012-06-08
Wianki, świece i kwiat paproci, czyli Noc Świętojańska

W czerwcu czeka nas wyjątkowa okazja do zabawy. Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa bajki o poszukiwaniu kwiatu paproci? Jego odnalezienie, zgodnie z tradycją, było możliwe właśnie w Noc Świętojańską. Warto wykorzystać ciepłe, czerwcowe wieczory i urządzić wieczorne przyjęcie na świeżym powietrzu połączone z poszukiwaniami magicznego kwiatu.

Kiedy zacząć poszukiwania?
Noc Świętojańska przypada z 23 na 24 czerwca.  Jest to święto niezwykle stare, mające w sobie, poza tradycjami słowiańskimi, także pierwiastki  germańskie, celtyckie i indoeuropejskie. Pierwotnie przypadało w najkrótszą noc w roku, z 21 na 22 czerwca. Inna nazwa tej nocy to Święto Kupały, na cześć Kupały ?  bogini miłości, płodności i leczniczych ziół, a także mądrych kobiet, znających zaklęcia i potrafiących leczyć. Kolejną nazwą jest Sobótka ? chrześcijanie próbowali włączyć to święto do swojego kalendarza i początkowo obchodzono je w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki. W końcu, aby wymazać pogański charakter Sobótki, ustanowiono specjalnie 23 czerwca wigilię świętego Jana. Pomimo to tradycje obchodów pozostały niezmienne. Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić obfite plony, dobre zbiory i dostatek. Sobótka to święto ognia i wody, miłości i płodności. Dlatego wiele obrzędów związanych było z zanurzaniem się w wodzie i rozpalaniem ognia.

noc świętojańska


Tradycje Nocy Świętojańskiej
Wszystkie obrzędy, wróżby i bardziej czy mniej magiczne obrządki miały zapewnić urodzaj i powodzenie, również w miłości. Obchody zaczynały się od rozpalenia ze świeżego drewna ogniska, najlepiej na wzgórzu lub brzegu rzeki. Wokół ognia odbywały się wszystkie zabawy tej nocy. Przede wszystkim skakano przez ognisko w opaskach z ziół, co miało zapewnić ochronę przed złymi mocami oraz chorobami.
Bardzo ważne było również puszczanie wianków na wodę ? była to wróżba związana z zamążpójściem. Panny wiły wianki, w które wsadzana była zapalona świeczka. Wianek należało wrzucić do rzeki tak, aby nie zatrzymał się w sitowiu i aby nie zgasła świeczka. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, wróżyło to rychły ślub. Jeśli nie ? cóż, nie wróżyło to dobrze pannie. Podobnie, jeśli nie starczyło wianków do wyłowienia dla kawalera.
Kolejną tradycją było poszukiwanie kwiatu paproci ? miał on się podobno pokazywać tylko w tę jedną noc w roku, a temu, kto go znajdzie, zapewniać bogactwo i pomyślność. Znaleźć go mógł tylko człowiek odważny i uczciwy. Nawet, jeśli poszukiwania kończyły się niepowodzeniem, można było zawsze zabrać pęd paproci ? również przynoszący szczęście, choć nie na taką skalę jak kwiat.
W całkowitym milczeniu zbierano bukiety złożone z siedmiu ziół, którym przypisywano znaczenie magiczne: bylicy, rosiczki, szałwi, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Bukiet miał odstraszać złe moce, choroby i gwarantować dobre zamążpójście.
Woda i ogień miały mieć tego dnia szczególne znaczenie ? mycie domu, a następnie obejście go z zapalonym ogniem miały chronić domostwo. Noc Świętojańska miała być też datą, po której bezpiecznie można się kąpać w rzekach i jeziorach ? wcześniej można się było narazić na atak ze strony strzyg i utopców. Tradycja chrześcijańska wykorzystała to wprowadzając święcenie wody jako pamiątkę po Janie Chrzcicielu.


Wróżby i tradycje Nocy świętojańskiej mogą być doskonale wykorzystane jako motyw czerwcowej imprezy. Przy sprzyjającej pogodzie i mając do tego warunki można pokusić się o rozpalenie ogniska i tańczenie przy nim do białego rana. A może, podczas spaceru po lesie, uda nam się odnaleźć kwiat paproci? Albo bukiet ziół przyniesie nam szczęście na nadchodzące lato? Kto wie? Życzymy Wam pogodnych czerwcowych wieczorów i udanej świętojańskiej zabawy!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2012
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel