Kiedy obchodzimy brylantowe gody?

2012-06-08
Kiedy obchodzimy brylantowe gody?

Zdarzyło Wam się zapewne przypomnieć sobie o rocznicy ślubu ? własnej lub kogoś bliskiego ? i zastanawiać się, jaka jest jej nazwa. Obchodzimy przecież złote gody, brylantowe gody? Ale kiedy dokładnie przypada w małżeństwie każda z nich? W ich zapamiętaniu pomoże Wam nasza ściąga.


Pochodzenie nazw rocznic
Zanim przejdziemy do przedstawienia poszczególnych rocznic warto zastanowić się nad tym, jakie jest pochodzenie ich nazw. Zacznijmy od słowa ?gody? ? jest to staropolskie określenie m.in. uroczystości weselnych, a także rocznicy wesela. Natomiast nazwa wywodzi się od prezentu, jaki zgodnie z tradycją należało wręczyć mężowi czy żonie. Im dłuższy staż ma małżeństwo, tym kosztowniejsze są wręczane prezenty . Jednocześnie wraz ze stażem związek nabywa trwałości, co także ma odzwierciedlenie w nazwach ? od rocznicy papierowej do brylantowej.
 Pierwsza rocznica zwyczajowo nazywana jest papierową, a druga ? bawełnianą, jednak niekiedy nazwy te bywają przypisywane odwrotnie.


Kolejne rocznice ślubu to:
3 skórzana
4 kwiatowa
5 drewniana
 6 cukrowa
7 wełniana
8 spiżowa
9 gliniana
10 cynowa
11 stalowa
12 płócienna
13 koronkowa
14 kości słoniowej
15 kryształowa
20 porcelanowa
25 srebrna
30 perłowa
35 koralowa
40 rubinowa
45 szafirowa
50 złota
55 szmaragdowa
60 diamentowa
65 żelazna
70 kamienna
75 brylantowa


Ważny powód do świętowania
Rocznice ślubu są ważnym świętem i okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Najczęściej pierwsze rocznice para woli spędzać na romantycznych kolacjach we dwoje, jednak z każdą kolejną do świętowania przyłącza się coraz więcej osób. Często od rocznicy 25 wzwyż są to już duże imprezy, organizowane w restauracji lub mające bardziej zorganizowany od domowego przyjęcia charakter. Nic dziwnego ? w końcu od tego momentu rocznice zdobywają nazwy aż co pięć lat! Niemniej również w domu można zadbać o odpowiedni nastój wieszając balony, serpentyny czy rozsypując konfetti. Doskonale sprawdzają się przy takich okazjach również dekoracje oznaczone cyferką danej rocznicy. Miły akcentem jest zaproszenie tych samych gości, którzy towarzyszyli małżonkom podczas ślubu i wesela ? będzie to okazją do wielu wspomnień nie tylko z wesela, ale i z kolejnych lat po ślubie. Warto zatrzymać mijający czas i przygotować album ze zdjęciami pokazującymi małżonków w różnych momentach na przestrzeni lat. Może to być zarówno prezent dla jubilatów od gości, jak i przygotowany przez parę i wręczany przybyłym. Koniecznie trzeba tez pamiętać o prezencie nawiązującym do nazwy rocznicy! Oczywiście trudno oczekiwać zakupu rubinów czy szafirów, ale woreczek z kryształkami w odpowiednim kolorze z pewnością będzie mile widziany. Ważne, aby być kreatywnym!


Rocznice ślubu są ważne przede wszystkim dla małżonków ? są okazją do wspomnień, refleksji, zastanowienia się nad związkiem i nad relacjami w nim panującymi. To okazja do wspólnego spędzenia czasu, okazja do zatrzymania się w biegu i spędzenia kilku chwil razem. To także możliwość dzielenia wspomnień z przyjaciółmi i rodziną i doskonała okazja do świętowania. Dlatego warto pamiętać o rocznicach ? niezależnie czy są papierowe, porcelanowe czy brylantowe!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2012
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel